Kurumsal

mutlu_deneyimler_img

Mutluluk Okulu Açılış Tarihi Dünya Mutluluk Gününde!

Mutluluğun Günü

Kaç kişi takvimde kendini mutlu hissedeceği bir güne sahiptir ki? Doğum günlerini, özel günleri saymıyoruz. Çünkü onlar da çeşitli etkenlere bağlı. Bir sene mutlu olurken; diğer sene yaşadığınız bir olay o seneyi mutsuz geçirmenize neden olabilir. Arada sizin de aklınızdan ‘ah keşke sadece ‘mutluluk’ için bir gün olsa’ diye geçiyorsa; şansısınız var.

Birleşmiş Milletler 2012 yılında aldığı kararla 20 Mart’ı ‘Dünya Mutluluk Günü’ olarak ilan etti. ‘Dünya Mutluluk Günü’ insanların yılda bir kez de olsa ‘mutluluğu ‘ hatırlamaları, bir araya gelerek birbirlerini mutlu etmelerini amaçlıyor. 20 Mart, başta ABD olmakla birlikte birçok ülkede çeşitli soysal ve kültürel etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.

Peki Birleşmiş Milletler böyle bir gün belirledi çünkü insanoğlu hayat içerisinde mutlu olduğu noktaları kaçırıp, genel olarak mutsuzluğuna odaklanıyor. İnsan hayatındaki kendini mutlu eden noktaları fark etmeyecek noktaya geldiğinde ise aslında ‘mutluluk’ kavramı kişi için yok oluyor.

‘Dünya Mutluluk Günü’ ile bu noktada bir farkındalık yaratılmaya çalışıldı. Hayatınız kötü gidebilir, mutsuz olabilirsiniz ama bir günü kendinize ayırıp mutlu olmayı, mutlu hissetmeyi deneyin dendi dolaylı olarak. Çünkü o zaman aslında mutluluğun çok zor ya da uzakta olmadığını, ufacık şeylerin bile insanı mutlu edebileceğini kişi uygulamalı olarak yaşamış olacaktı.

‘Dünya Mutluluk Günü’nün bir diğer etkisi ise hayatın hızlı akışına sadece 1 gün ara vermek. Her geçen gün hayat daha hızlı akıyor ve biz bunun kontrolünü sağlamakta zorlanıyoruz. Hayatımız için attığımız adımlarda acaba bu gittiğim yön beni mutlu eder mi diye düşünmek için bile zamanımız olmuyor. Zamanımız olsa da şartlara göre mutluluğu ikinci planda düşünmek zorunda kalıyoruz. İşte bu noktada yılda sadece bir gün ‘dur’ ve ‘düşün’ günü olarak belirlendi aslında. Hayatımızı gözden geçirmemiz ve hayat karmaşasında gittiğimiz yönün bizi ne kadar mutlu ettiğini sorgulamamız istendi.

Yalnız değilsiniz!

Hem sadece sizin değil aynı gün tüm dünyanın önemli bir yüzdesinin mutlu olmaya ve etmeye gayret ettiğini düşünsenize? Gerçekten müthiş bir şey. Bu noktada yalnız olmadığımızı, mutluluğumuzu ve mutluluğunu paylaşacak insanların da olduğunu görmek bizlere güç verecektir.

Peki, sadece bir gün mü mutlu olacağız? Hayır!
Önemli olan bu farkındalığı tüm hayatımıza yayabilmek. İnanın mutlu olmak aslında çok yalın bir konu. Mutluluk Okulu’na gelin, sadece isteyin. Ve denemek için kendinize şans tanıyın.

Rekorlu Şarkı: happy

 Pharrell Williams’ın ‘happy ‘şarkısını dinlediniz mi? Hani listeleri alt üst edip rekorlar kıran şarkısı.

Sanatçı; Birleşmiş Milletler ile ‘20 Mart Dünya Mutluluk Günü’ için ortak bir çalışma yaptı. Youtube üzerinden düzenlenen etkinlik ile 24 saat sürecek dünya çapında yardım kampanyası düzenlendi. ‘Happy’ şarkısı 175 ülkede listelere 1 numara olarak yerleşti. Şarkıya 24 saat süren bir video çekildi. Videoyu farklı bölümler halinde youtube da bulabilirsiniz.

Herkes gibi biz de dinledikçe mutlu hissediyoruz. Sizde dinlemek isterseniz official videosunu şöyle sizle paylaşalım:

Tüm dünyada indirme rekorları kıran şarkıya farklı ülkelerden dinleyiciler çeşitli versiyonlarda klipler çekip youtube da paylaşmaya başladılar. Bu klipler arasında bizim en çok ilgimizi çeken işaret dili ile çekilen video oldu. Çünkü ‘mutluluğun’ dili yoktur.

Ertelemenin Maliyeti: Hayatı Ötelemek

Yapmanız gereken onca iş varken yataktan kalkamıyorsanız, profesyonel hayatınızda veya özel hayatınızda giriştiğiniz işleri öteliyor, sonraya atıyorsanız. Dikkatli olmanızda fayda var. Belki bu hayatınızda devamlı tekrarladığınız bir döngü farkında değilsiniz.

Sürekli ertelemenin maliyetleri ise oldukça yüklü;

  • Devamlı suçluluk duygusu ile yaşamak zorunda kalıyor,
  • Ertelediğiniz süre boyunca zamanınızın boşa aktığını düşünüyor,
  • Kendinize olan inancınızı kaybediyor,
  • Hayalini kurduğunuz o anın bir türlü gelmemesi nedeniyle hep bahaneler üretiyor,
  • Bu durumu kolay kabullenmek için kendini kandırıyor olabilirsiniz.

Bunları atlamak ise gerçeklerle yüzleşmekten geçiyor. Erteleme alışkanlığınız varsa bu konuda yardım alabilirsiniz. Zaman çok kıymetli hayat hızla akıp gidiyor, nerede olmak istediğinizi hayal edin ve adım atın.

Bir kağıda önce maliyetlerinizi yazın. Aklınıza gelenleri yazdıkça, somutlaştırdığınız bahanelerinizi gördüğünüzde siz bile şaşıracaksınız.

Daha sonra başka bir kağıda, ertelemeseydiniz neler olurdu onu düşünerek hayal kurun. Bitirdiğinizde nasıl biri olacaksınız? Bunu detaylandırın öyle ki nasıl göründüğünüz, ne hissettiğiniz, ne giydiğiniz hepsini vizyonlayın. Ve yazıya dökün. Sonra işi bitirdiğinizi düşündüğünüz andan geri doğru bunu yazdığınız ana kadar planlayın.

Bu hayat sizin sorumluluğunuzda ne seçeneğinize sadece siz karar veriyorsunuz.

Dilek M. Görgüç,

Mutluluk Okulu Koçu

MA, ACC, ACPC